XVI - XXI amžius

 

Palūšė (Aukštaitija)

Laimius STRAŽNICKAS

... pirmosios lietuviškos operos „Birutė" kūrėjo M. Petrausko ir jo brolio dainininko tenoro Kipro gimtinė yra Palūšė, esanti netoli Ignalinos. Būtent Palūšės bažnyčioje vargonininkaudamas jų tėvas vedė J. Rastenytę iš Antagavės kaimo. Vasarą šis ant Lūšių ežero kranto įsikūręs kaimas pritraukia būrius poilsiautojų. Vasaros sezonas kasmet atidaromas renginiu „Palūšės vasara".  Ne dėl žymių Lietuvos kultūrai žmonių atmintinų vietų, o dėl puikių galimybių keliauti po apylinkes pėsčiomis ar valtimis. Su augalija galima susipažinti keliaujant botaniniu taku, yra ir 5 km per miškus besidriekiantis sveikatingumo takas, pėsčiųjų kelias į Ginučius, turistinis maršrutas Tauragnų link. Vasarą čia galima pasivažinėti arkliais kinkytais vežimais, o žiemą - rogėmis.

Palūšė - Aukštaitijos nacionalinio parko sostinė. Čia vyksta svarbiausi Aukštaitijos nacionalinio parko renginiai.

Istoriniuose šaltiniuose Palūšė minima nuo 1651 metų. Tuo metu čia buvo Šumskams priklausantis palivarkas. Palūšės architektūrinė įžymybė - XVIII a. statyta medinė Šv. Juozapo bažnyčia ir varpinė, anksčiau puošusi vieno lito kupiūrą.Tai seniausia medinė bažnyčia Lietuvoje. Savo globėjo bažnyčią nuosavoje iš tėvų paveldėtoje žemėje pastatė kunigas Juozapas Baziliauskas. Sakoma, kad vieninteliai statybai naudoti instrumentai buvo kirvis ir pjūklas.

Bažnyčios viduje yra vertingų tautodailės kūrinių - ant lentų tapytų paveikslų, drožinių, 1752 ir 1772 m. nulietų žalvarinių varpų, puoštų barokiniais ornamentais. Nuo bažnyčios kalnelio atsiveria puikus vaizdas į Lūšių ežero platybes. Šį prie kaimelio prigludusį ežerą gaubia legenda. Ji pasakoja, kad vyrams pavojinga maudytis ežere po 12 valandos nakties, nes išplaukusios laumės drąsuolius kankina keistu būdu - užkutena. Senieji žmonės sako, kad viena iš jų dar ir dabar gyvena netoliese esančiameTaramos ežerėlyje.

Daugiau

savaitė nr, 49, 2009 m. gruodžio 2 d.

 

Psl. 71