XVI - XXI amžius

 

 

Vilniaus aukštutinė pilis laukia atgimimo

Arūnas MARCINKEVIČIUS

Atsilaikė prieš kryžiuočius, krito prieš rusus

Kaip skelbiama Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos tinklalapyje, istoriniuose šaltiniuose Aukštutinė pilis minima nuo XIV a. pab. - XV a. pr. 1390 m., kai Vytautas su kryžiuočiais puolė Vilnių, miestą užėmė, tačiau Aukštutinės pilies, kur buvo įsitvirtinusi lenkų įgula, - ne. Šią pilį tiksliausiai aprašo prancūzų diplomatas Žilberas de Lanua, keliavęs po Lietuvą 1414 m. žiemą. Būdamas Vilniuje, jis matė akmenimis, žeme ir mūru sutvirtintą pilį ant aukšto smiltingo kalno. Gynybiniai pilies įtvirtinimai leidosi žemyn dviem kalno šonais. Pilies vidus buvo visas iš medžio.

Vėlesni istoriniai šaltiniai apie šią pilį byloja prieštaringai. Pavyzdžiui, nesutariama, ar patikima yra J. I. Kraševskio žinia, kad prieš 1500 m. didysis kunigaikštis Aleksandras Jogailaitis Aukštutinėje pilyje įrengė ginklų sandėlį. M. Strijkovskis nurodo matęs bažnyčios Pilies kalne griuvėsius ir sieninės tapybos liekanas. T. Makovskis savo apie 1600 m. išraižytoje Vilniaus miesto panoramoje pateikė nuorodą apie Šv. Mikalojaus koplyčią. Kadangi tuo laiku Aukštutinėje pilyje veikė kalėjimas, jame galėjo būti ir koplyčia.

Aukštutinės pilies priežiūra buvo patikėta specialiam pilies pareigūnui, beje, šios pareigos buvo atskirtos nuo Žemutinės pilies pilininko. Minėtoji pareigybė jau XV a. šaltiniuose įvardijama kaip vyšehorodski; jie galėjo būti ir pilyje buvusio kalėjimo prižiūrėtojai. Tačiau XVII a. pr. Aukštutinė pilis pradėjo nykti. Gynybinę reikšmę ji prarado po 1655 m. maskvėnų invazijos. Radvilų dvaro inžinierius Juozapas Narūnavičius-Naronskis savo karo inžinerijos vadovėlyje „Architectura militaris" (1655-1659 m.) kaip didaktinę viduramžių pilies ant kalno iliustraciją pateikė tikriausiai Aukštutinės pilies piešinį (iliustracija neįvardyta). Šiame piešinyje pilis pavaizduota dar labai tvarkinga, visi pastatai su stogais. Vėlesnė ikonografija jau vaizduoja griuvėsius. Nors, kaip liudija Boguslovo Radvilos dienoraštis, 1661 m. atimant Aukštutinę pilį iš maskvėnų vaivados Danilos Mišeckio įgula pasidavė be mūšio, vis dėlto pilies pastatai tikriausiai buvo apgadinti.

Ypač apverktina visų Vilniaus pilių pastatų padėtis matyti P. Smuglevičiaus piešiniuose, sukurtuose XVIII a. pab. Aukštutinės pilies rūmų pastatai -smarkiai suskilinėję, o geriausiai išlikęs - tik vakarinis, arba Gedimino, bokštas. XIX a. pr. piešėjai jau fiksavo smarkiai pasikeitusį Aukštutinės pilies vaizdą. Iš visų ant Pilies kalno buvusių pastatų išliko tik rezidencijos griuvėsiai ir Gedimino bokštas. Tokie piešiniai buvo pradėti spausdinti XIX a. pr. periodikoje. Vilniaus miesto panorama su aukštai iškilusiu mūriniu bokštu ant kalno tapo mūsų sostinės atpažinimo ženklas. 1808 m. Vilniaus miesto plane matyti tik Aukštutinės pilies rūmų, vakarinio bokšto ir rytinės gynybinės sienos liekanos.

XIX a. pr. nugriovus Žemutinės pilies rūmų liekanas, Pilies kalnas ir Aukštutinė pilis tapo pirmojo Vilniuje kuriamo viešojo parko centras. Aplink kalną buvo pasodintos tvarkingos medžių alėjos.

Tačiau po 1831 m. sukilimo Vilniaus pilių teritorijoje buvo įkurta karinė tvirtovė. Tai ne tik padarė galą galimybei lankyti pilies griuvėsius, bet ir atnešė daug žalos mūrinėms liekanoms bei visos parko teritorijos gamtai. Gedimino pilies bokštas buvo rekonstruotas, 1838 m. jame buvo įrengtas optinis telegrafas. Karinės reikšmės statuso suteikimas pilių teritorijai padarė nepataisomą žalą romantiškam Gediminaičių miesto įvaizdžiui.

Ilga kova su optiniu telegrafu

Tas medinis „antikūnas" ant bokšto išstovėjo iki pat 1930-ųjų, tarsi brutalus svetimos valdžios simbolis. XIX a. dailininkai  Pilies kalną dažniausiai piešė iš  šiaurinės pusės, nuo Neries arba - Žaliojo tilto, rečiau iš pietryčių, nuo Bernardinų sodo, mat kiti apžvalgos punktai jiems buvo nebeprieinami. Taip pat ir pirmosios Gedimino bokšto nuotraukos A. Korzono buvo darytos apie 1860 m. nuo Šnipiškių. Jas noriai publikavo Varšuvoje ir Peterburge leidžiami laikraščiai.

1878 m. panaikinus karinę citadelę paaiškėjo, kad Pilies kalnas ir Aukštutinė pilis yra apverktinos būklės. Imta tvarkyti Pilies kalną, jo prieigas, Sereikiškes, Bernardinų sodą, Katedros aikštę. O spaudoje nuolat pasirodydavo žinučių apie pilies mūrų naikinimą. XIX a. pab. fotografijose matyti, kaip Pilies kalnas pradėjo užželti krūmais ir medžiais. Tik 1895 m. buvo nutiestas naujas kelias į Aukštutinę pilį, tvirtinami kalno šlaitai, remontuojamas Gedimino bokštas, kalno papėdė aptverta medine tvora.

Kai lenkų okupuotame Vilniuje 1925 m. buvo pradėti Pilies kalno ir mūrų tyrimai, išaiškėjo katastrofiška visų liekanų padėtis. Tik 1930-aisiais nugriovus carinį antstatą buvo atkurtas trečiasis Gedimino bokšto tarpsnis, o viršuje įrengta visiems žinoma apžvalgos aikštelė.

„Gydomi" visą XX amžių

1944 m. sovietams šturmuojant Vilnių, Gedimino bokštas vėl buvo smarkiai apgriautas: nudaužti trys viršutinio tarpsnio kampai, sienos kai kur pramuštos sviedinių, sunaikintos perdangos. 1948-1950 m. bokštas buvo restauruotas vadovaujant architektui E. Budreikai. Aukštutinę pilį archeologai tyrinėje 1958-1959 m., svarbesni tyrimą vyko 1982-aisiais ir dešimtajame XX a. dešimtmetyje, naujus apibendrinimus darė mokslininkai S. Lasavickas, A. Lis, N. Kitkauskas, G. Rackevičius kt. 1956 m. buvo konservuotos Aukštutinės pilies rezidencijos liekanos. Nuo 1960-ųjų Gedimino pilies bokšte veikia Pilies muziejus (Lietuvos nacionalinio muziejaus filialas. 2003 m. buvo įrengtas modernus funikulieris: ypač reikalingas neįgaliesiems.

Aukštutinės pilies kalno ir pilies mūrų būklė nėra džiuginanti.Toliau vyksta geologinė kalno erozija, sėda ir skyla rūmų sienos. Nesutvarkyti kalno apželdinimo darbai. Tik pasibaigus Žemutinės pilies rūmų statyboms bus galima galvoti apie rytinių kalno prieigų tvarkymą. Šiuo metu Pilies kalnas tebėra vienišas. Iškilęs virš pilių teritorijos, kaip ir prieš daugelį metų tarsi atskirtas nuo aplinkos. Šį kalno vienišumą taikliai pastebėjo jau XIX a. spauda, įžvelgusi čia glūdintį jo nenusakomą paslaptingumą.

Bunkerių tyrimas padės ir kalnui?

Seni vilniečiai prisimena: pokario metais Gedimino pilies kalno pietinio šlaito papėdėje stovėjo iš lentų sukaltas namelis su užrašu: „Pašaliniams vaikščioti draudžiama." Neišvaizdus statinys dengė vieną iš dviejų angų į Pilies kalno tunelius, iškastus Antrojo pasaulinio karo laikais. 1960-aisiais, bijant kalno šlaitų slinkimo, ir tuneliai, ir ventiliacinė šachta, Ir bunkeriai buvo skubiai užversti gruntu. 1973 m. slėptuvė vėl buvo prisiminta. Tuomečio Inžinerinių tyrinėjimų instituto geologai nustatė, kad tunelių viršus yra sutvirtintas dviejų eilių rąstais. Jie tuo metu jau buvo beveik supuvę. Ir iki šiol apie tai buvo tylėta...

Kol visai neseniai prabilo kultūros ministras: girdi, tiriant avarinės būklės Gedimino kalną tikimasi surasti okupantų čia paliktus karinius bunkerius ir galbūt juos pritaikyti turizmo tikslams. „Turime brėžinius, kur jie yra, bet tyrėjai bijo brutaliai įsiveržti į tą kalną su zondais, kad neišjudintų sluoksnių. Gal pasitelksime modernią įrangą tiems bunkeriams atkasti ir nustatyti, kuo jie yra užpilti. Tuomet reikėtų arba sutvirtinti tą pylimą, arba išvalyti tuos bunkerius ir pritaikyti juos turizmui. Antroji galimybė yra labai viliojanti", - teigė ministras A. Gelūnas.

Šiuo metu remontuojama kritulių surinkimo ir šalinimo nuo Gedimino kalno sistema, likviduojamos kalno aikštelėje ir šlaituose atsiradusios įgriuvos bei smegduobės, atnaujinama pėsčiųjų tako danga, matuojami šlaitų pokyčiai. Tad, pasak kultūros ministro, kitąmet lieka atkasti kalne nacių ir kitų karinių grupuočių įrengtus bunkerius.

Pradėsime rengtis ir Aukštutinės pilies atstatymui?

Napoleono Kitkausko tikriausiai niekam pristatinėti nereikia. Statybininkas ir architektas pagal Išsilavinimą, restauratorius pagal ilgametį darbo pobūdį, istorikas pagal pašaukimą. Jis - vienas iš tų kelių specialistų, kurie keliasdešimt savo gyvenimo metų (visą savo darbinę biografiją) paskyrė Žemutinės (Valdovų rūmų) ir Aukštutinės pilių tyrimams. Tad Ir šią kulturos ministro „akciją" - sutvarkyti vokiečių įrengtus bunkerius po kalnu - pašnekovas vertina tik teigiamai. Pasak jo, naciai, matyt, taupydami betoną, minėtus bunkerius tvirtino rąstais bei lentomis. Šie, aišku, jau supuvo. O turint omeny, kad ertmės (bunkeriai) nėra užpiltos žemėmis, jų tvarkymas ir supuvusių rąstų keitimas betonu pirmiausia bus į naudą pačiam kalnui. Juk jo erozija vis dar tebevyksta.

Pašnekovo teigimu, būtų tikslinga prieš betonuojant bunkerius ir tvirtinant kalno šlaitus iš anksto kai ką apskaičiuoti. T. y. kaip ir kiek reikia sutvirtinti kalną, kad šis... atlaikytų ateityje atstatomą Aukštutinę pilį. N. Kitkauskas visiškai neabejoja, kad, atkūrę iš esmės nuo nulio Žemutinę pilį, ateityje atstatysime ir Aukštutinę. Kai galutinai nurims Valdovų rūmų statybų aistros, kai pasibaigs ši krizė, kai Žemutinė pilis taps neatskiriama Vilniaus senamiesčio dalimi, mūsų visų akys nejučiomis ims krypti į Pilies kalne stūksančius griuvėsius. Juolab kad jau senokai yra parengti ir preliminarūs (beje, gana tikslūs) Aukštutinės pilies komplekso brėžiniai. O N. Kitkauskas net įsivaizduoja (ir skatina kitus tai daryti), kaip atrodys svarbiausioji atkurtų rūmų menė: „Pagrindinė gotikinių rūmų salė bus (Ir buvo!) labai įspūdinga: jos Ilgis - 30 m, plotis - 10 m, aukštis - 9 m. Juk šioje menėje kažkada posėdžiavo Vytautas su savo dvaru!" Skamba fantastiškai? Tačiau ar ne fantastiniai atrodė mūsų šviesuolių raginimai dar Atgimimo metais atstatyti Valdovų rūmus? Tepraėjo 20 metų, ir svajonė virto realybe. Tad gal dar po poros dešimtmečių visu grožiu iškils ir Aukštutinė pilis?

18 savaitė nr. 1, 2011 m. sausio 5 d.

 

 

Psl.